Czy owoce tuczą? Poznaj definitywną odpowiedź!

czy owoce tuczą

Muszę przyznać, że czasem lubię poczytać komentarze pod wpisami związanymi z odchudzaniem. Dzięki temu nie tylko dowiaduję się, z czym ludzie mają problemy, ale również trafiam na wiele „ciekawych” i czasem zabawnych teorii żywieniowych.

Jednej z nich postanowiłem przyjrzeć się w tym wpisie…

Czy Owoce Tuczą – Mały Wstęp

Nim zgłębimy cały temat, musisz poznać fruktozę.

W uproszczeniu mówiąc fruktoza (zwana cukrem owocowym) jest cukrem prostym, który w naturalnej formie występuje w owocach czy miodzie.

Teraz musisz wiedzieć, że o ile glukoza (inny cukier prosty) jest produkowana przez ciało i stanowi element niezbędny do jego funkcjonowania, o tyle fruktoza nie jest Ci do niczego potrzebna. W efekcie jej konsumpcja powoduje kilka niechcianych objawów.

Po pierwsze i najważniejsze fruktoza nastawia organizm na produkcję tkanki tłuszczowej i to tej najgroźniejszego typu, która gromadzi się w obszarze brzucha (wokół narządów wewnętrznych). Do innych groźnych efektów należy zwiększone ryzyku rozwoju cukrzycy typu B, nadciśnienia, raka trzustki oraz pogorszenie parametrów cholesterolu.

Czy Owoce Tuczą – Błędna Logika

Jak widzisz, istnieje kilka mocnych powodów, by unikać fruktozy, szczególnie jeśli zależy Ci na płaskim brzuchu i ogólnym zdrowiu.

Prawdą jest również, że owocem są źródłem fruktozy…

Niestety wielu „znawców” zatrzymuje się na tych dwóch faktach i wyciąga wniosek, że owoce są wrogiem atrakcyjnej sylwetki i lepiej ich unikać.

Jednak jest to stwierdzenie bardzo dalekie od prawdy!

Zapewniam Cię, że nikt kogo znasz i jest otyły, nie doprowadził się do tego stanu przez spożywanie owoców.

Czy Owoce Tuczą – Jak Wygląda Rzeczywistość

Jeśli zrobisz głębsze rozeznanie, to zobaczysz, że ilość fruktozy powodująca negatywne efekty jest całkiem wysoka.

Nie twierdzę oczywiście, że nie jesteś w stanie osiągnąć tego szkodliwego poziomu, ale dojście do niego za pomocą samych owoców jest dosyć trudnym zadaniem.

Dla lepszego zrozumienia posłużę się dwoma przykładami pochodzącymi z badań dotyczących wpływu fruktozy na ciało.

Po pierwsze już 7 dni na diecie bogatej w fruktozę zwiększa gromadzenie tkanki tłuszczowej oraz obniża wrażliwość na insulinę.

To oczywiście złe wieści.

Jednak ilości fruktozy, jakie podawano badanym były całkiem spore. Przykładowo osoba ważąca 90kg, która chciałaby dostarczyć sobie takich ilości jak w badaniu musiałaby zjeść 45 bananów albo 26 jabłek dziennie!

Drugi ciekawy przykład sprawdzał jak 10 tygodni diety, której 25 procent kalorii stanowi glukoza lub fruktoza wpłynie na ciało. Po tym czasie grupa fruktozowa odnotowała większe gromadzenie tłuszczu w okolicach brzucha, wzrost „złego” cholesterolu i trójglicerydów, a także spadek wrażliwości insulinowej.

W powyższym przypadku fruktoza faktycznie wypada dość groźnie.

Jednak zauważ, że dla diety 2000 kcal (przeciętna wartość dla mężczyzny) powyższe „efekty” pojawią się przy regularnym spożywaniu jakichś 125 gramów fruktozy dziennie. Wątpię, by ktoś doszedł do tego poziomu za pomocą samych owoców.

Swoją drogą eksperyment ten doskonale pokazuje, że warto dbać nie tylko o ilość jedzenia, ale również jego jakość.

Czy Owoce Tuczą – Fruktoza A Fruktoza

Nie zapominaj, że owoce to nie tylko fruktoza, ale również źródło wody, błonnika oraz wielu cennych składników odżywczych.

Dlatego wrzucanie do jednej szufladki fruktozy pochodzącej z owoców i syropu glukozowo-fruktozowego delikatnie mówiąc nie jest rozsądne.

Chcesz ograniczyć fruktozę?

Skup się na wspomnianym syropie glukozowo-fruktozowym oraz białym cukrze. To właśnie za ich pomocą bardzo łatwo przekroczyć zdrowe normy.

Jeśli zaś chodzi o zalecenia odnośnie spożycia fruktozy, to są one różne, ale zazwyczaj mowa o przedziale 25 – 50 g fruktozy dziennie. W praktyce jest to kilka porcji owoców, więc sam widzisz, że słodkie wytwory natury nie stanowią żadnego zagrożenia dla płaskiego brzucha.

Na koniec dam Ci jeszcze jedną rzecz do przemyślenia.

Otóż istnieje styl żywienia zwany frutarianizmem, w którym spożywa się tylko owoce i warzywa. Nie namawiam Cię do takiej diety, ale spróbuj znaleźć frutarianina z nadwagą…

PS. Oczywiście przekroczenie dziennego zapotrzebowania na kalorie za pomocą owoców jest możliwe, a wtedy na pewno przytyjesz. Jednak zasada ta dotyczy każdej żywności.

3 odpowiedzi do “Czy owoce tuczą? Poznaj definitywną odpowiedź!”

  1. Hej! Ja jem owoce codziennie (oczywiście w rozsądnych ilościach!) i jestem w świetnej formie. Dodaje je do omleta, albo robię koktajl na szybko.
    Wychodzę z założenia, że jeśli mam na coś ogromną ochotę, to post szybko się na mnie zemści. Nie ma co popadać w dietetyczną paranoję. Lepiej skupić się na treningu 🙂 Pozdrawiam i dziękuję za świetny post. Zapraszam do mnie po porady w sprawie ubioru 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.